Skip to content

Isı pompasıyla soğutma

Isı pompası, ısıtma ve sıcak su hazırlamanın yanı sıra fazladan çaba gerektirmeden basit soğutma sağlayan tek ısı jeneratörüdür. Isı pompalarıyla “soğutma” Hollanda gibi ülkelerde zaten yaygın olsa da diğer Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de henüz yerleşmemiştir.

Isı pompasıyla soğutma nasıl çalışır?

İster yeni inşaat ister yenileme olsun, ısı pompasının benzersiz teknolojisi yaz aylarında soğutmaya olanak tanır. Isı pompası, ısıtma sisteminizde sıcak suyu ısıtma gibi dağıtmak yerine, ısıtma sistemindeki suyu soğutur ve bunun yerine “soğuk” suyu içinden geçirir. Radyatörle soğutma yüzey alanının küçük olması nedeniyle uygun değildir. Ancak yerden, duvardan veya tavandan ısıtma gibi yüzey ısıtma sistemleriyle oda hoş bir şekilde soğutulabilir.

Isı Pompası ile Soğutma Çeşitleri

Temel olarak ısı pompasıyla soğutmanın iki şekli arasında bir ayrım yapılmalıdır: aktif soğutma ve pasif soğutma.

ISI POMPASIYLA PASİF SOĞUTMA

Tuzlu sudan suya ısı pompalarının “pasif soğutması”, yazın odaları soğutmak için zemindeki düşük sıcaklıkları hoş ve çevre dostu bir şekilde kullanmanın çok uygun maliyetli bir yoludur. Fazla ısı odalardan alınır ve zemine dağıtılır.

Yerden, duvardan veya tavandan ısıtma gibi mevcut ısıtma yüzeyleri soğutma yüzeyleri olarak kullanılabilir. Bu, kişisel konforlu ikliminizi uygun maliyetli ve çevre dostu bir şekilde, hassas sıcaklık kontrolüyle ve rahatsız edici hava akımları olmadan oluşturmanıza olanak tanır.

Bu doğal soğutma ile regülasyon ve sirkülasyon pompaları hariç ısı pompası kapatılır. Sirkülasyon pompalarının yer soğutma kaynağına ve ısıtma sistemine bağlanması için sadece az miktarda elektrik kullanılır. Azaltılmış çalışma ve çevresel enerji kullanımı sayesinde pasif soğutma, düşük işletme maliyetleriyle özellikle çevre dostu bir çözüm sunar. Olumlu bir yan etki de, sağlanan ısı ile zeminin yenilenebilmesidir, bu da genel verimlilikte bir iyileşmeye yol açar.

alpha innotec, çevre dostu soğutmaya yönelik eğilimi fark etti ve özellikle pasif soğutma için geniş bir ısı pompası portföyü sunuyor. Ayrıca, bazı tuzlu sudan suya ısı pompalarına uyarlamak için özel soğutma paketleri mevcuttur.

ISI POMPASI İLE AKTİF SOĞUTMA

Sistemi tersine çeviriyoruz: “aktif soğutma”. Tersine çevrilebilir hava/su ısı pompaları, işlemi tersine çevirerek, yani çalışma modunu tersine çevirerek, “ısıtma” yerine “soğutma” yaparak, odaların aktif olarak soğutulması olanağını sunar.

Bu nedenle tersinir soğutma, hepimizin aşina olduğu buzdolabıyla ve işleyişiyle aynıdır. Isı pompası ve buzdolabı fiziksel olarak aynıdır ve temel olarak aynı bileşenlere sahiptir. İkisi arasındaki tek fark faydadır. Bir ısı pompasıyla aktif olarak soğutma yapabilmek için, tersinir bir soğutma çevriminin yanı sıra bazı ek bileşenlere de sahip olması gerekir. Klimada olduğu gibi ısı odadan çıkarılır.

Aktif soğutmalı bir ısı pompasına karar verirseniz, “soğutma işlevi” olmayan bir ısı pompasına kıyasla biraz daha yüksek yatırım maliyetleri beklemelisiniz. Aktif soğutma için enerji girişi de pasif soğutmaya göre daha yüksektir. Ancak bunun karşılığında daha yüksek soğutma kapasiteleri elde edilebilir ve sıcak günlerde odalar hoş bir şekilde “soğutulabilir”. Yaşam konforu için bir artı.

Isı pompasıyla soğutmanın önkoşulları

Isı pompasıyla aktif ve pasif soğutma için evde doğru ısıtma sistemi çok önemlidir. Duvardan ısıtma, yerden ısıtma veya fancoil kullanılması tavsiye edilir. Radyatörler, kapsama alanlarının küçük olması nedeniyle kullanıma uygun değildir.

Doğru ısı pompasının seçilmesi de önemli bir kriterdir çünkü her ısı pompası soğutulamaz veya sonradan donatılamaz. Bu nedenle ısı pompasının bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını önceden netleştirmek gerekir.

Isı pompasıyla soğutmanın avantajları

  • Yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla iklimlendirmeye iklim dostu bir alternatif.
  • Pasif soğutmada, ısı pompasının yalnızca kontrolü ve sirkülasyon pompası çalıştığından işletme maliyetleri çok düşüktür.
  • Sıcak yaz günlerinde aktif soğutma ile yaşam alanları hızlı bir şekilde soğutulabilir.
  • Isı pompasıyla soğutma yaparken can sıkıcı bir hava akımı oluşmaz. Aynı zamanda evi yavaşça ve sürekli olarak soğutur
  • Düşük işletme maliyetleri: Bir ısı pompası yazın odaları soğutmak için yalnızca az miktarda elektrik gerektirir.

Isı pompasıyla soğutma son derece çevre dostudur

Yaz aylarında klimanın çalışması için sürekli elektriğe ihtiyaç duyulurken, ısı pompası esas olarak ücretsiz olarak temin edilebilen ve tükenmez olan çevresel enerjiyi kullanır. Bu süreçte yalnızca az miktarda elektrik gerektirir ve klimadan çok daha verimli çalışır. Isı pompasıyla soğutmanın özellikle çevre dostu bir yolu pasif soğutmadır çünkü burada yalnızca kontrol ve sirkülasyon pompaları aktiftir.