Bizden Haberler
Güneş Enerjisi ile Çalışan Tekerlekli Sandalyeler

Uluslararası Tekerlekli Sandalye Kullanıcıları Derneği’ne göre yıllık tekerlekli sandalye ihtiyacı yaklaşık 23 milyon, üretilen miktar ise 3 milyon civarında. İşin ilginç yanı ise Amerika’da gerçekleştirilen Kamuyu Aydınlatmaya Yönelik Piyasa Araştırması çalışmasına göre sözkonusu tekerlekli sandalye piyasasının 1.23 milyar dolar olan şu anki değerinin, 2020 yılına kadar 4 milyar dolara ulaşacağı bilinmekte. Bu nedenle, yatırım yapılması gereken en önemli fikir ve projelerin başında; “Güneş Enerjili Tekerlekli Sandalyeler” geliyor. Buna rağmen arama motoruna güneş enerjili tekerlekli sandalye yazdığınızda karşınıza ne yazık ki hiçbir şey çıkmıyor.

Güneş enerjili tekerlekli sandalyeleri kullanırken, tıpkı kamu şirketlerinde olduğu gibi, yanınızda yedek enerji bulundurmanız gerekebiliyor. Özellikle, güneşin 24 saat parlamadığı düşünüldüğünde, akşamları evden çıkmadan önce yanınıza bataryalar almayı unutmamalısınız. Bu da demektir ki, çevre dostu bu yeni tekerlekli sandalyeler, fiyat bakımından da seviye atlayacaklardır ve birçok insan, en azından başlangıçta, maddi olarak bunu karşılayamayacaktır.

Bangladeş’de, “Güneş Enerjisi Destekli Tekerlekli Sandalye Projesi” kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yüzde 10’undan fazlası sakat olarak belirlenen insanların güneş enerjisi destekli ulaşım üzerine yapılan bir çalışma ile kullanabilecekleri düşük kuvvetli güneş enerjili tekerlekli sandalyelerin fiyatının yaklaşık 370 Amerikan dolarına kadar ucuzlatılabileceği gösterildi ve bu miktarın içine; tekerlekli sandalyenin kendisi, bir güneş paneli, motor parçaları ve bateriler dahil edildi.

Güneş paneli, tekerlekli sandalyenin üzerinde uzanarak kullanıcı için bir nevi çatı görevi görüyor. Bu panel, güneşin varlığında baterileri dolduruyor ve başka bir enerji kaynağına gerek duymadan uzun süre çalışmalarını sağlıyor.