Skip to content

Geleceğin Evi

24 saat güneş vizyonu, şebeke düzleminde yenilenebilir enerjilerin akıllı bir şekilde dağıtılmasını ve tüketilmesini gerektirmektedir. Aynı zamanda yerel enerji tedariki kullanılmadan, yerleşim bölgelerinden uzaktaki yapılar için de %100 yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması mümkündür: “Fronius Geleceğin Evi” içerisinde, birincil ve tek enerji kaynağı olarak fotovoltaik ile verimli enerjiyle müstakil evlerde tam otomatik elektrik ve ısı beslemesinin hayata geçirilebildiği gösterilmektedir.

1. Solar Paneller

Evin çatısının üzerindeki solar paneller , Fronius hibrit inverterler tarafından kullanılabilir alternatif akıma dönüştüren güneş enerjisinden doğru akım üretirler.

2. Fronius Hibrit inverter

Bununla güç içerisinde hanedeki elektrik tüketicileri doğrudan çalıştırılır.

3. Depolama

Fronius Hibrid inverter, fazla gücü doğrudan bir akü sisteminde depolar

4. Fronius Energycell

İnverter üretiminin yanı sıra Fronius ayrıca farklı araştırma projeleri üzerinde de sürekli olarak çalışmakta ve bu çalışmalarda yenilenebilir enerji kaynaklarını geleceğe hazır hale getirme hedefini gütmektedir.Geliştirilmesine 2002 yılında başlanan Fronius Energycell , bu projelerden biridir. Akşam ve gece mesailerinde pil, müstakil bir evin tüm enerji beslemesini sağlamaktadır. Yaz aylarında elde edilen fazla elektriğin uzun süreli depolanması için hidrojen kullanılır. Fronius Energycell, teknolojiyi bugünden evlere getirmektedir.

5. Hidrojen Tankı 

Bir elektroliz cihazı ile donatılmıştır ve fotovoltaik yardımıyla hidrojen üretmektedir ve bu hidrojen bunun ardından harici bir tabakta depolanır.İhtiyaç halinde bu hidrojen, Fronius Energycell yakıt hücresi fonksiyonuyla yeniden elektriğe dönüştürülebilir.

6. Isı Tamponu

Hidrojenin Fronius Energycell yakıt hücreleri fonksiyonu üzerinden elektriğe çevrilmesi sırasında , sıcak su hazırlamak ve kalorifer desteği olarak kullanılmak üzere ısı tamponunda depolanan bir fazla ısı ortaya çıkar.

7. Enerji yönetim sistemi

Enerji yönetim sistemi, elde edilen enerjinin tüm ev içerisinde en iyi şekilde kullanılmasını ve dağıtılmasını sağlar. Bir fotovoltaik tesis ve Fronius tarafından geliştirilmiş depolama ve yönetim sistemi ile geleceğin evi , yaz , kış tamamen otonom enerji ile beslenir.